okolí Tábora
Minulý díl jsme věnovali povídání o samotném městě a zajímavých místech pro návštěvou s dětmi. Zjistili jsme, že opravdu víc než 1 den na jejich prozkoumání nepotřebujeme a v další dny se snažíme objevit atrakce v jeho okolí.
V Opařanech pobýváme ještě další dva dny a je tedy nutné vymyslet program, jak ty malé rošťáky zabavit.
Do Tábora se tak ještě jednou musíme vrátit – a to do městské části Větrov a zdejší ZOO. Nevím, jak jinde, ale u nás se žádná dovolená bez zvířátek neobejde. Zdejší ZOO je malá, pro malé děti velká tak akorát a dětské hřiště s občerstvením nezbytnou součástí a završením výletu.
Počasí je tropické a po dopolední procházce mezi výběhy se zvířaty by se hodila nějaká ta koupačka. Možností je několik – přímo v Táboře je plovárna u rybníka Jordán; pro děti zábavnější se nám však zdá koupání v řece, tedy Lužnici a my se tak vydáváme vypátrat nějaké příhodné místo, kde bychom se všichni mohli osvěžit. Zastavujeme u Stádleckého mostu, který sám o sobě stojí za to, abyste na chvilku zastavili auto, prošli se po něm nebo sešli i dolů k řece. To jsme udělali i my a nelitovali jsme. Zákoutí Lužnice jsou opravdu malebná, děti skáčou po kamenech, občas někdo „zahučí“ do vody a všichni si užijeme společnou, nikým neorganizovanou zábavu. Pravda o nějakém plavání nemůže být řeč, ale kvůli tomu tu ani nejsme. Dalším příhodným místem pro vodní radovánky s malými dětmi je okolí kempu Stará papírna pod jezem, kde si vybalujeme deku na ostrůvku uprostřed řeky, který vznikl díky letošnímu suchu a děti považují za obrovské dobrodružství odtud pozorovat ryby, sbírat oblázky, sledovat vodáky a hlavně brodit se zpátky na břeh.
Poslední den našeho pobytu tropy přechodně končí a máme tu den oblačný s občasnými přeháňkami, ale nijak velkou zimou. I s takovými se musí v létě počítat a na Táborsku je opravdu hodně možností, kde je strávit. Pro naše zemědělsky zaměřené děti volíme návštěvu Zemědělského muzea v Netěchovicích a děláme dobře. Sice jsme předem varováni ze všech stran, že v takové vsi to bude asi dvorek nějakého soukromého zemědělce, co vystaví za vstupné na ukázku jeden traktor, ale nenecháme se odradit a zkusíme muzeum vyzkoušet na vlastní kůži. A jak děti, tak my – rodiče jsme nadšení. Bezesporu jde o nejlepší část naší dovolené, kde „zabijeme“ deštivé dopoledne. Expozice v rekonstruované stodole září novotou a myslí se tu opravdu na celé rodiny. Takže zatímco my nostalgicky vzpomínáme na zemědělská a řemeslná náčiní, která známe z dětství od babiček, děti mají spoustu příležitostí se samy zabavit. Místo klasického pískoviště je tu plácek se zrnky obilí, ze kterého děti loví gumové myši, můžou si vyzkoušet mletí obilí, oblek pro včelaře nebo sledovat na velkoplošné obrazovce celoroční práce na poli – i to naše děti zaujalo. Nejzajímavější ale je pochopitelně možnost vyzkoušet si vylézt na nejrůznější typy traktorů, valníky a další povozy… a že jich tu je. Nečekanou atrakcí se stává vyvedení býků z chléva, jejichž maso zakrátko nabídne zdejší malá prodejna. Jsme celkem zkušenými návštěvníky nejrůznějších Selských slavností a dní zemědělců, takže máme srovnání a Netěchovické muzeum můžeme jen doporučit. Ještě nikde před tím jsme se nesetkali s jednoduchým, ale velice dobrým nápadem vytvořit atrakce z balíků slámy – jelikož pro malé děti není vždycky jednoduché vylézt na jednotlivé válce a kvádry, skáčeme a kloužeme se i my – dospělí – a zdaleka nejsme sami. Posilněni občerstvením z místní prodejny, která má v nabídce zatím mléčné výrobky a k tomu domácí chlebové placky, vymýšlíme, co budeme dělat dál. Počasí se umoudřilo, takže se rozloučíme s místní domácí zvěří, která „drze“ pochoduje mezi zaparkovanými auty a vyrážíme za dalším dobrodružstvím. Máme pocit, že bychom dnešní „zemědělské“ dopoledne měli trochu vykompenzovat trocho historie, a jelikož se v okolí nachází velké množství zřícenin, volíme tvrz (zřícenu hradu) Dobronice, která se tyčí v kopci nad řekou a stává se tak i dobrodružnou vycházkou. Bohužel, i v letních měsících je přístupná jen o víkendech a ještě za vstupné 50 Kč… smůla, takže se aspoň vyfotíme a sestupujeme zpátky dolů k řece, kde konečně přichází čas na tolik slibované rybaření, neodmyslitelnou součást našich výprav.
Suma sumárum… Tábor a jeho okolí je plné zajímavých míst pro celé rodiny a mnohé z nich nejsou nijak výrazně prezentovány. Pro naši cílovou skupinu – rodina s malými dětmi – jsou ideální kratší vycházky přírodou s nějakým zajímavým cílem (zřícenina, rozhledna, studánka, obora se zvířaty apod.) kombinované se stálými atrakcemi jako jsou muzea, zoologické zahrady a prostorem pro odpočinek, v létě zejména u vody… a to všechno tady najdete. Není však na doporučení místních obyvatel… třeba poradí, kde je dobré místo na sbírání borůvek či hub, a tak je i ten „obyčejný“ pochod lesem zase o něco zajímavější.